خرید آنلاین و اینترنتی قطعات جلوبندی بدنه خودرو

خرید آنلاین و اینترنتی قطعات جلوبندی خودرو

خرید لوازم یدکی جلوبندی خودرو و فروش قطعات جلوبندی ماشین و خودرو و ارسال فوری محصول درب منزل یا فروشگاه .خرید اینترنتی جلوبندی خودرو و قطعات جلوبندی خوردو و همچنین پخش قطعات جلوبندی خورو و ماشین به سراسر کشور از سری محصولات و مواردی است که شرکت آناتا در آن فعالیت می کنند .

خرید اینترنتی لوازم جلوبندی خودرو

برخی از قطعات مجموعه جلوبندی خودرو

 • میل تعادل
 • طبق
 • سگ دست
 • شغال دست
 • کمک فنر
 • فنر
 • سیبک‌ها
 • سیستم فرمان
 • دستگاه تعلیق
 • اکسل
 • رام
سیستم تعلیق (جلوبندی)

سیستم برق خودرو به طور کلی از پنج قسمت اصلی تشکیل شده است 

 1. تولیدکننده برق
 2. ذخیره‌کننده برق
 3. توزیع‌کننده برق
 4. کنترل‌کننده برق
 5. مصرف‌کننده برق

پنج قسمت اصلی سیستم برق‌رسانی خودرو، از قدیمی‌ترین خودروها تا جدیدترین آن‌ها وجود دارد، اگرچه نوع و عملکرد آن‌ها متفاوت است. علاوه‌بر این اجزای اصلی، قطعات و اجزای دیگری هم هستند که در غیاب آن‌ها سیستم برق خودرو درست عمل نمی‌کند.

درباره محصولات جلوبندی خودروهای مختلف بیشتر بخوانید ..

تعریف لوازم یدکی جلوبندی خودرو

جلوبندی خودرو به قسمت جلو و زیرین خودرو گفته می شود که یکی از وظایف آن ایجاد راحتی رانندگی و تعلیق خودرو در هنگام حرکت و رد شدن از سطوح ناهموار می باشد. تفاوت سیستم تعلیق خودرو با جلوبندی خودرو در این است که سیستم تعلیق شامل کمک فنرها و چرخ های عقب خودرو نیز می شود اما جلوبندی تنها به قسمت جلوی خودرو اشاره داشته و شامل فرمان و میل فرمان نیز می گردد.

از آنجا که چرخ های جلو، نقش هدایت خودرو را به طرفین نیز بازی می کنند، در نتیجه اهمیت سیستم تعلیق خودرو در جلو بسیار بیشتر از عقب خودرو می باشد از این رو به این قسمت که شامل سیستم فرمان خودرو نیز می شود، به طور جداگانه، جلوبندی خودرو گفته می شود.

میل تعادل

میله تعادل یک میله فولادی است، که در دو سر دارای بوش بوده و غالبا بین دو چرخ یک محور قرار می گیرد و به اصطلاح دو چرخ را به یکدیگر متصل می نماید،‌ میل تعادل معمولا بوسیله دو اتصال محوری در دو طرف به شاسی نیز متصل می شود. میل تعادل در دو سر خود دارای سیبک است و این قطعه نیز همانند سایر قطعات دارای یک عمر مفید است و باید به صورت دوره‌ای نسبت به تعویض آن اقدام کرد، سیبک‌ها دارای گردگیر نیز هستند در صورتی که دچار پارگی شوند، با نفوذ گرد و خاک و آب امکان دارد خاصیت چربی گریس داخل سیبک از بین رود و مشکلاتی نظیر لقی و شل شدن شروع شود. صدای تق تق و ضربه به خصوص در هنگام چرخیدن فرمان یکی از مهم‌ترین علائمی است که باید میل‌موج‌گیر و سیبک‌ها مورد بررسی قرار گیرند. همچنین لرزش فرمان نیز از دیگر نشانه های خرابی بوش های میل تعادل است. از سوی دیگر یک میل تعادل ضعیف نمی تواند نیروی ناشی وزن خودرو را به درستی میان چرخ ها تقسیم کند و اصطلاحا خودرو در هنگام حرکت در پیچ ها گیج می زدند. البته باید توجه داشت که نقص در فنر و کمک فنرها و سیستم تعلیق نیز می تواند باعث گیج زدن خودرو شود.

خرید اینترنتی طبق ماشین

طبق

شاسی خودرو یک عضو ثابت و بدون حرکت و غیر قابل تعییر شکل است اما در مقابل آن سیستم تعلیق خودرو مجموعه‌ای از اجزا متحرک است که در طول حرکت خودرو به طور دائم جابجا شده و حرکت می‌کنند و در این میان طَبَق قطعه‌ای است سیستم تعلیق را به شاسی متصل می‌کند. به این ترتیب می‌توان به وظیفه مهم و فشار کاری زیاد طبق پی برد.

طبق در حقیقت اتصال بین این دو عضو است. قطعه فلزی که دو سر آن با بوش محوری به سر سیستم تعلیق و شاسی پیچ می‌شود.

محل قرارگیری طبق کجاست؟

طبق در حقیقت عضوی از سیسم تعلیق خودرو به‌حساب می‌آید. طبق‌‌ها وظیفه‌ دارند نیروهای عرضی که از سمت جاده به شاسی خودرو وارد می‌شود را خنثی و یا کم‌زور کنند. این کار از طریق انتقال نیروی از طبق به سگ‎‌دست و بعدازآن به میل موج گیر اتفاق می‌افتد و درنهایت نیروی دمپ‌شده به شاسی منتقل می‌شود.

طبق در قسمت داخلی توسط بوش لاستیکی یا بوش طبق که روی بوش فلزی سوار شده به شاسی خودرو متصل می‌شود و قسمت بیرونی آن توسط سیبک به سگ دست وصل می‌شود همچنین در قسمت وسط به میل موج گیر متصل است و آن مجموعه در کنار هم مهم‌ترین اجزای جلوبندی خودرو را تشکیل می‌دهند.

خودروسازان مختلف بسته به سیستم تعلیق و محل محور محرک (جلو یا عقب) می‌توانند تعداد استفاده از طبق را به حداقل یا حداکثر برسانند. در بعضی خودروها به‌واسطه استفاده از سیستم تعلیق هوشمند، دیگر نیازی به استفاده از طبق نیست و در بعضی دیگر به دلیل استفاده از یک نوع سیستم تعلیق دیگر استفاده از طبق در محورهای جلو و عقب لازم است. در خودروهای امروزی با توجه به گسترش استفاده از سیستم فنر و کمک‌فنر یکپارچه، استفاده از طبق بالا چندان لزومی ندارد و اکثر خودروها تنها طبق پایین دارند.

نشانه‌های خرابی طبق چیست؟

ازآنجایی‌که طبق اصلاً در چشم راننده نیست، عموماً رانندگان از مشکلات آن خبر ندارند و این مشکلات را تا زمانی با خود می‌کشند که نهایتاً به حادثه منجر می‌شود. اصلی‌ترین و شایع‌ترین نشانه خرابی طبق، صدای تق‌‎تق و جیرجیر در جلوبندی است. بوش‌های پلاستیکی و فلزی طبق وقتی به‌مرورزمان مستهلک می‌شوند، سروصدا می‌کنند. اگر به این سروصداها بی‌توجهی شود ممکن است باعث بروز مشکلات بزرگ‌تری در خودرو شود.

خرید اینترنتی سگدست ماشین-

سگدست و شغال دست

سگدست (سگ دست) یکی از قطعات مهم جلو بندی خودرو است. این قطعه ارزان قیمت و ساده وظیفه مهم نگهداری چرخ‌ها و چرخاندن آن روی محور فرمان را به عهده دارد.

سگدست مانند لولای در عمل می‌کند. دیسک ترمز، فرمان،‌ کمک‌ها و اتصالات چرخ‌ها همه به آن متصل هستند. سگ دست یک قطعه بسیار حیاتی برای خودرو است و معیوب بودن آن سبب کشیده شدن خودرو به یک سمت می‌شود.

سگدست وزن خودرو را به چرخ‌ها و سپس به زمین انتقال می‌دهد. همچنین جلوبندی خودرو از قطعات مختلفی تشکیل شده است. سیستم تعلیق، دیسک‌ها، اکسل و… هر کدام یک وظیفه‌ای را به عهده دارند تا خودرو بتواند حرکت کند و قابل کنترل باشد.

جلو بندی خودرو که به قسمت‌های زیرین خودرو گفته می‌شود که مجموعه بزرگ و مهمی است و وظیفه دارد تا کنترل خودرو هنگام رانندگی را راحت کند.

سگدست یکی از قطعات مهم جلوبندی خودرو است که سیستم تعلیق روی آن متصل می‌شود و چرخ‌های خودرو حول یک محور که همان سگ دست است می‌چرخد. نام دیگر سگدست نشیمنگاه است و روی آن یاتاقان نیز بسته می‌شود.

این قطعه از یک طرف با بوشینگ به سیستم تعلیق خودرو و از طرفی دیگر به شاسی متصل است. این قطعه، شاسی خودرو را به سیستم تعلیق متصل می‌کند و در نتیجه حرکت خودرو را ممکن می‌کند.

خرید اینترنتی کمک فنر خودرو

کمک فنر

کمک‌فنر، وسیله‌ای مکانیکی در خودروست که در نزدیکی هر چرخ نصب می‌شود تا نوسانات فنر‌ها را کنترل یا میرا کند.

یک سر کمک‌فنر به اتاق یا شاسی خودرو متصل می‌شود و سر دیگر آن به قطعه‌ای متحرک از سیستم تعلیق، مانند پوسته اکسل یا طبق متصل است.

در این وضعیت حرکت فنر سبب افزایش و کاهش طول کمک‌فنر می‌شود.

هدف از بکارگیری کمک فنر میزان کردن نوسانات فنر است. کمک‌فنر زیر بار وزن خودرو نیست و بر ارتقاء خودرو هم اثر نمی‌گذارد بعضی از کمک‌فنر‌ها می‌توانند این کارکرد‌ها را نیز داشته باشند.

انواع کمک‌ فنر

 1. کمک‌فنر هیدرولیکی یا روغنی
 2. کمک‌فنر گازی یا بادی
 3. کمک‌فنر تلسکوپی
 4. کمک‌فنر هیدرواستاتیکی
 5. کمک‌فنر اهرمی
فنر و خرید فنر خودرو

فنر

در یک تعریف کلی هر جسمی که دارای خاصیت ارتجاعی یا کشسان باشد فنر نامیده می‌شود. یعنی اگر جسمی چه در فاز جامد یا مایع یا گاز پس از بارگذاری تغییر شکل دهد و پس از برداشتن بار به حالت اولیه بازگردد فنر نام دارد؛ بنابراین هر فنر دارای سه کمیت فیزیکی شامل نیرو یا بار وارده بر آن F، مقدار تغییر شکل x، و سختی فنر k (که خاصیت ارتجاعی فنر را نشان می‌دهد) است.

 • انواع فنر بر اساس حالت ماده
 • فنر‌های مکانیکی
 • فنر‌های هوایی یا پنوماتیک
 • فنر‌های روغنی یا هیدرولیک

انواع فنر بر اساس مقدار تغییر شکل

فنر‌های خطی (F=k.x)

فنر‌های سخت شونده (به انگلیسی:Progressive): فنری که با افزایش نیرو مقدار تغییر شکل آن کاهش می‌یابد.

فنر‌های نرم شونده (به انگلیسی: Degressive): فنری که با افزایش نیرو مقدار تغییر شکل آن بصورت غیر خطی افزایش می‌یابد

خرید اینترنتی سیبک

سیبک ها

سیبک یک قطعه کروی فلزی است که به آن یک بازو متصل شده است، این قطعه کروی در درون یک محفظه فولادی که اطراف آن با لاستیک پوشانده شده حرکت دورانی می‌کند. این حرکت دورانی باعث می شود تا قطعه ای که در قسمت بازوی سیبک متصل شده است، توانایی حرکت به طرفین و بالا و پایین را به طور همزمان داشته باشد. بنابراین این قطعات نقش مهمی را در فرمان پذیری خودرو و همچنین در سیستم تعلیق خودرو بازی می کنند.

 

هنگامی که شما فرمان خودرو را به یک جهت می چرخانید، سیبک فرمان این حرکت را به چرخ ها منتقل می کند و از طرفی حرکت در جهت بالا و پایین، سبب می شود تا در هنگام حرکت خودرو در دست اندازها و سطوح ناهموار، چرخ ها از انعطاف پذیری مورد نیاز بهره مند شوند. به همین علت است که وجود هر گونه اشکال در این قطعه به طور مستقیم در سیستم تعلیق و فرمان خودرو تاثیر خواهد گذاشت.

علائم خرابی سیبک خودرو:

 • لرزش فرمان در حین حرکت و در هنگام چرخاندن فرمان
 • خلاصی بیش از حد فرمان
 • کشیده شدن فرمان به یک سمت
 • عدم بازگشت فرمان به موقعیت اصلی خود پس از چرخش
 • شنیده شدن صدا تق تق در هنگام عبور از دست انداز
 • کم شدن میزان فرمان پذیری خودرو
 • عدم حرکت خودرو در خط مستقیم و ایجاد انحراف در حین حرکت
 • سائیدگی در چرخ های جلو

خرید اینترنتی سیبک خودرو

خرید اینترنتی سیستم فرمان ماشین

سیستم فرمان

برای هدایت خودرو در مسیر دلخواه، چرخ ها باید جهت پذیر باشند. مکانیزمی به نام سیستم فرمان این تغییر جهت را اعمال می کند. که ممکن است مکانیکی ، هیدرولیکی و یا حتی الکترونیکی باشد.

 • انواع فرمان خودرو
 • فرمان ساده و مکانیکی
 • فرمان هیدرولیکی
 • فرمان الکتروهیدرولیکی
 • فرمان برقی یا الکتریکی

 

اجزای مکانیزم سیستم فرمان عبارتند از

 • غربیلک فرمان (فلکه فرمان)
 • میل فرمان (ستونی فرمان)
 • جعبه فرمان
 • بازوی پیتمن
 • میل درگ
 • شغال دست (بازوی فرمان)
 • سگ دست
 • میل فرمان وسط
 • اهرم تای راد

خرید اینترنتی لوازم یدکی فرمان خودرو

خرید اینترنتی سیستم تعلیق

دستگاه تعلیق

سیستم تعلیق خودرو در حقیقت بخشی از شاسی آن است وبه نوعی با تمامی اجزای زیرین خودرو در ارتباط است. یک سیستم تعلیق خوب علاوه بر اینکه راحتی و آرامش را برای سرنشینان به همراه می آورد به پایداری خودرو در جاده هم کمک بسیاری می کندو در چسبندگی و تعادل آن نقش مهمی دارد. اگر خودرو هایی مانند پورشه باکستر، موستانگ، دوج چلنجر در جاده هندلینگ وچسبندگی فوق العاده ای دارند یکی از دلایل آن داشتن سیستم تعلیق پیشرفته آنهاست.

سیستم تعلیق علاوه بر اینکه باید وزن خودرو را تحمل کند باید ضربه هایی را که در دست انداز ها به خودرو وارد می شود جذب کند و مانع از انتقال آن به بدنه خودرو شود و نوسان آن را میرا کند و باید طوری طراحی شود که در شرایط مختلف تماس لاستیک ها را با سطح جاده حفظ کند.

وظیفه سیستم تعلیق که یکی از مهمترین اجزای خودرو به شمار می رود، ایجاد ارتباط بین جاده و خودرو است. این سیستم در مواردی هم چون هدایت خودرو، شتاب گیری، و ترمز نقش ویژه ای ایفا می کند. لازم به یادآوری است، در صورت عدم وجود سیستم تعلیق، تمام قطعات خودرو به دلیل شدت ضربات وارده از جاده، به سرعت از بین می روند و عمر خودرو کوتاه می شود.

سیستم تعلیق وظایف زیر را بر عهده دارد

 • تحمل وزن خودرو
 • جذب ضربات وارده و تبدیل آن ها به ارتعاش
 • حفظ هندسه سیستم فرمان و موقعیت چرخ ها
 • افزایش قابلیت فرمان پذیری خودرو
 • افزایش میزان پایداری خودرو
 • حفظ تماس چرخ ها با سطح جاده
خرید اینترنتی اکسل ماشین

اکسل

اکسل خودرو (میله فرمان) محوری است که به منظور نصب چرخ‌های خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد و زمانی که وظایف بیشتری از قبیل مکانیزم فرمان، انتقال قدرت، آزادی‌های حرکتی، کاهش دور چرخ‌ها و … هم بر عهده اکسل قرار گیرد با ساختمان پیچیده‌ای مواجه می‌شویم. اکسل به عنوان تیر عرضی در خودرو به‌شمار می‌آید و هر خودرو با توجه به نوع کاربری دارای حداقل 2 اکسل به صورت جلو و عقب است که به صورت محرک یا غیرمحرک هستند.

انواع اکسل

 • اکسل‌های صلب یا ثابت (Rigid Axles)
 • اکسل‌های تعلیق مستقل ( Independent Suspension Axles)
 • قطعات چرخ و اکسل خودرو

سیستم اکسل و چرخ خودرو از قطعات و متعلقاتی زیادی تشکیل شده است. از جمله این قطعات، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چهارشاخ گاردان
 • صلیبی
 • فلانچ
 • دیفینتال یا هوزینگ
 • کرانویل و پینیون
 • دنده‌های کاریر چرخ
 • گاردان
 • کله گاوی
 • سیبک زیر اکسل
 • سیستم ترمز
 • دیسک ترمز
 • کیت های پالانی
 • لنت ترمز
 • پدال ترمز
 • بوش مندل
 • لوازم زیرپا
 • پیستون ترمز
 • بوستر ترمز
خرید اینترنتی رام ماشین

رام

رام زیر موتور قطعه ای فلزی است و از زیر، روی دو سر شاسی متصل می شود و سایر قطعات جلوبندی، از طریق رام به اتاق متصل می شوند.

 

رام زیر موتور یکی از اجزا شاسی بوده که به لحاظ ارتباط مستقیم با سیستم تعلیق، قوای محرکه و فرمان عهده دار و وظیفه حساسی می باشد

مجاورت قطعه با سطح جاده و فضای مرطوب و خورنده، مستلزم پیش بینی های خاص جهت جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی این قطعه می باشد. لذا با توجه به این امر، قطعه با لایه ای از رنگ الکترو فورز کاتدی پوشش داده شده است

 

مزایاى استفاده از رام زیر موتور

١-وقتی مانعى در مسیر شما قرار بگیرد و شما فرصت تغییر مسیر نداشته باشید و مجبور به رد کردن مانع از زیر خودرو باشید، باعث عدم ضربه به کارتل و گیربکس و شکستگى آنها مى شود.

 

٢-اگر ماشین از مسیر خودش خارج شود و زیر ماشین با مانعى مثل جدول کنار خیابان برخورد کند، رام زیرموتور تا حد زیادى مانع از شکستن کارتل و گیربکس و زیر بند ماشین مى شود.

٣- رام زیر موتور  در زمستان موجب جلوگیرى از پاشیدن آب و گل به بدنه داغ موتور

 

و اگزوز و نیز موجب جلوگیرى از پاشیدن آب بر روى سنسورها و تسمه ها و دیگر قطعات برقى خودرو مى شود و از کثیف شدن روى موتور جلو گیرى مى کند.

 

 

درکل قسمت جلوبندی خودرو دارای قطعات زیرمجموعه زیادی میباشد که ما در قسمت بالا برخی ازقطعات مهم مجموعه جلوبندی را توضیح دادیم

فروشگاه آناتا همیشه از قطعات با کیفیت در فروشگاه خود استفاده میکند

آناتا پارت در قسمت جلوبندی بابرخی از شرکت های بزرگی همچون دینا پارت،امیرنیا،S4T،وی ال کو و…. همکاری میکند.

توصیه ما به شما این است از با کیفیت ترین قطعات استفاده نمایید، زیرا وقتی یک بار از قطعه خوب و با کیفیت استفاده کنید، فقط همان یکبار را هزینه کرده اید ولی چنانچه از قطعات ارزان قیمت و درجه دو استفاده نمایید باعث می شود طی زمان کوتاهی دوباره برای تعویض قطعه اقدام نمایید و علاوه بر اینکه خود قطعه آسیب میبیند باعث آسیب رسیدن به قطعات جانبی آن نیز می شود.

وهمچنین اکثر قطعات خودرو دارای دستمزد بالایی میباشند برای اینکه در یک مدت کوتاه از چندین بار خرید قطعه وپرداخت چندین باره دستمز استادکار از قطعات باکیفیت استفاده نمایید.