خرید آنلاین و اینترنتی قطعات گیربکس خودرو

خرید گیربکس خودرو و فروش قطعات گیربکسی ماشین و خودرو و ارسال فوری محصول درب منزل یا فروشگاه .خرید گیربکس خودرو و قطعات گیربکس خوردو و همچنین پخش قطعات گیربکسی خورو و ماشین به سراسر کشور از سری محصولات و مواردی است که شرکت آناتا در آن فعالیت می کنند .

خرید اینترنتی لوازم گیبرکسی خودرو

برخی از قطعات مجموعه گیربکسی :

 • دسته ی دنده
 • دنده
 • دنده برنجی
 • میل ماهک
 • پوسته گیربکس
 • ماهک
 • کشویی دنده
 • چرخ دنده ی هماهنگ کننده
 • شفت

در واقع گیربکس‌ (جعبه دنده) در مسیر انتقال قدرت از موتور به چرخ های محرک، بعد از سیستم کلاچ، گیربکس یا جعبه دنده وجود دارد. همان طور ک می دانید، موتور خودرو وظیفه ی تولید قدرت را دارد؛ که این قدرت توسط گیربکس به چرخ ها خودرو انتقال می یابد.

گیربکس ( سیستم انتقال نیرو در خودرو)، وسیله ای است از دنده، کلاچ و قطعات محرک برای انتقال نیرو از موتور به چرخ ها استفاده می شود. در حرکت خودرو موتور، دور محدودی دارد. با فرمان راننده و تغییر دنده، دور موتور خودرو تغییر میکند و می توان با حرکت و سرعت بهتر رانندگی کرد.

در تعویض دنده ی معکوس برای کاهش سرعت خودرو به عنوان مثال دنده ی سه را به دنده ی دو انتقال می دهیم در اصطلاح می گویند دنده را کم یا معکوس کردن است. و گیربکس (جعبه دنده) درگیر می شود، سرعت ماشین را کاهش می دهد.

به طور خلاصه گیربکس در جهت افزایش و کاهش سرعت خودرو ، یکی از مهم ترین اجزای فنی خودرو است.

گیربکس دور موتور خودرو را بر اساس شرایط که در رانندگی وجود دارد به وسیله ی تجهیزات سیستم انتقال توان به چرخ ها می رساند. سرعت را بر اساس فرمان راننده فراهم می کند.

درباره محصولات گیربکس خودروهای مختلف بیشتر بخوانید ..

دسته ی دنده و دنده

دَنده یا دَسته‌دنده اهرمی است که در خودروهای جدید زیر فلکهٔ فرمان قرار گرفته، ولی در ماشین‌ها و باری‌های قدیمی در طرف راست راننده، پهلوی فرمان واقع شده‌است. عملش درگیر نمودن دنده‌های مختلف درون جعبه‌دنده است که به خودرو سرعت‌های گوناگون می‌دهد یا مشخص می‌کند که خودرو به جلو برود یا به عقب.

دسته دنده یکی از اجزاء مختلف گیربکس و میله ای فلزی است؛ در یک طرح تقریبا H شکل که راننده با تعویض آن، عمل تغییر دنده را انجام می‌دهد و از دنده یک تا دنده عقب و دنده های مختلفی که در خودرو تعبیه شده است را شامل می شود.

دنده برنجی

وظیفه دنده برنجی هماهنگ کردن دور بین دو دنده است.(دنده پیش مرگ )که به این کار سینکرونایز گفته می شود که برای حذف نیاز به دو بار کلاج گیری به کار می رود سنکرو ها ( دنده برنجی ) به طوقه ( شفت ) و چرخ دنده ها این امکان را می دهند تا قبل از اینکه دندانه ها روی طوقه با چرخ دنده درگیر شوند با هم تماس پیدا کنند این امر باعث می شود تا سرعت چرخش طوقه و چرخ دنده ها قبل از درگیر شدن دندانه ها ی انها با هم یکی شوند

به دلیل اصطکاک بالای دنده برنجی و یاتاقان، سرعت گردش این دو با هم برابر شده و به دیگر چفت می شوند و عمل تعویض دنده در این صورت نرم تر و سریع تر انجام می گیرد.

میل ماهک

پس از دسته‌دنده، میل ماهک قرار دارد که از یک سمتی به دسته‌دنده و از سمت دیگر به ماهک وصل شده‌است. مکانیزم حرکت میل ماهک دنده می‌تواند به‌صورت یکی از موارد زیر باشد:

 

 • دستی
 • الکتریکی
 • خلائی
 • هیدرولیکی

پوسته گیربکس

پوسته هم به عنوان فندانسیونی است که سایر اجزا مثل شفت و بلبرینگ ها را نگه میدارد و نیروی حاصل از انها را تحمل میکند وهم از اجزای داخلی محافظت میکند. و به دلیل اینکه تحت تاثیر تنش و نیرو و کرنشهای حرارتی میباشد بایدضخامت پوسته و تلرانسهای آن مورد بررسی قرار گیرد. جنس پوسته معمولا از چدنریخته گری می باشد چون هم ارزانتر از سایر جنس ها مثل فولاد است و هم خاصیت میراکنندگی ارتعاشات را دارد. در بعضی مواقع که تنشهای وارده به پوسته زیاد باشد جنسپوسته را از فولاد ریخته گری می سازند. در کاربردهای خاصی مانند خودرو سازیکه به وزن سبک احتیاج داریم جنس پوسته را از آلیاژهای سبک تر میسازند. معمولا سعی میشود پوسته را حداکثر دو تکه بسازند مگر در مواقعی کهاندازه آن آنقدر بزرگ است که ریخته گری یک تکه مشکل ساز باشد.

بنابراین در اینمواقع چند تکه را به هم جوش می دهند. عیب این طرح این است که به خوبی گیربکس دو تکهنمی تواند سروصدا را میرا کند. البته بعد از جوشکاری تحت عملیات حرارتی قرار میگیرد تا تنشهای حرارتی ناشی از جوشکاری کم شود. در گیربکس ها سطوحی که رویهم قرار می گیرند باید با دقت زیاد ماشین کاری شوند و بین این دو تکه هم واشر مناسبقرار میگیرد تا از نشت روغن جلو گیری کند. ترتیب بستن پیچ ها باید به گونهای انجام شود که باعث تاب برداشتن پوسته نشود. محور شفت ها در صفحه ایکه دو پوستهبر روی هم قرار میگیرند مستقر می شود. اگر گیربکس در شرایطی کار میکند که تحت تاثیر عوامل خارجی مثل محیط اسیدی یا مه نمک یا شرایطی که گیربکس در معرض خوردگی قرار گیرد لازم میشود که سطح پوسته گیربکس را آبکاری یا رنگ کنند. شکل پوسته در محلی که نیروی شفت را تحمل می کند دارای زائده ای است که به منظور تقویت پوسته در تحمل تنش ها میباشد.

ماهک

ماهک، قطعه‌ای کمانی شکل است که با حرکت آن، کشویی دنده حرکت کرده و در نتیجه چرخ‌دنده مد نظر وارد کار شده و سرعت خودرو تغییر می‌نماید. حرکت ماهک نیز از طریق میل ماهک و بر اساس روش‌های فوق‌الذکر تامین می‌گردد. پرواضح است که بازای هر میل ماهک، یک ماهک در گیربکس وجود دارد.

برای تعویض دنده و ایجاد وضعیت دلخواه در مسیر انتقال قدرت، لازم است قطعات مختلفی به کار افتاده تا دنده مورد نظر با محور اصلی یکپارچه شود. برای این منظور از اهرم های گوناگون استفاده می شود که یکی از آن ها ماهک گیربکس است.

علامت خرابی ماهک گیربکس لق شدن دسته دنده و حرکات غیر عادی آن به اضافه جا نرفتن دنده است. در حالت عادی و برای خودروهایی که رانندگانش دست روی دنده خودرو نمی گذارند حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر کار می کند .

کشویی دنده

کشویی دنده هم در قسمت داخلی و هم خارجی دارای شیار است. شیار بیرونی مخصوص ماهک دنده بوده و شیارهای داخلی نیز جهت ارتباط با چرخ‌دنده‌ها تعبیه شده‌است. با اعمال تغییر دنده، ماهک بر روی شیار بیرونی کشویی قرار گرفته و کشویی نیز در ارتباط با چرخ‌دنده مذکور قرار گرفته و در نهایت کشویی و چرخ‌دنده هم‌سرعت می‌شوند.

 

یکی از مشکلاتی که می‌تواند در فرآیند تعویض دنده رخ دهد حرکت همزمان دو ماهک است که باعث می‌شود دو دنده جعبه‌دنده، همزمان وارد مدار شوند؛ این موضوع باید همزمان در دو دور متفاوت وجود داشته باشد که عملا شفت خروجی نمی‌تواند به صورت همزمان، با دو سرعت متفاوت دوران کند؛ در نتیجه برای جلوگیری از این امر مکانیزمی تحت عنوان مکانیزم محدودکننده ماهک دنده طراحی شده‌است تا مانع از قفل جعبه‌دنده و آسیب‌های احتمالی شود.

چرخ دنده ی هماهنگ کننده

چرخ دنده‌ها مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعه در گیربکس یک خودرو هستند و بدون آن‌ها جعبه دنده معنا و کاربرد خود را کامل از دست می‌دهد. چرخ‌دنده‌ها که اساسی‌ترین قطعات مکانیکی موجود در پوسته‌ جعبه دنده به شمار می‌روند هر یک نماینده یکی از دنده‌های خودرو هستند.

 

در واقع اگر خودرو جعبه دنده‌ ۶ سرعته داشته باشد، ۶ جفت چرخ دنده مربوط به این سرعت‌ها در گیربکس تعبیه می‌شود. چرخ دنده‌ها، حلقه‌هایی فلزی با دیواره‌ بیرونی دندانه‌دار و در قطرهای متفاوت هستند که روی محورهای خود سوار می‌شوند. ارتباط بین محورها از طریق درگیری دندانه‌های این چرخ دنده‌ها برقرار می‌شود.

شفت

این محور که به شافت کلاچ نیز معروف است محور محرک گیربکس محسوب می‌شود. این محور به صورت یک ‌پارچه به چرخ‌ دنده‌ای در بخش ورودی پوسته‌ گیربکس متصل است و از طریق کلاچ با موتور خودرو در ارتباط است.

شفت واسط یا محور زیر: این محور وظیفه‌ انتقال گشتاور از محور محرک به محور متحرک را بر عهده دارد. روی آن تعدادی چرخ ‌دنده تعبیه شده است که با محور یک‌ پارچه هستند. چرخ دنده‌ ابتدایی این محور با چرخ‌دنده‌ی محور محرک درگیر است و سرعت ورودی را که توسط موتور تولید شده است، به همان صورت و بدون تغییر در میزان آن به سمت شاف خروجی هدایت می‌کند. چرخ دنده‌های روی این شافت اندازه‌های متفاوتی دارند.

شفت خروجی یا محور اصلی: این محور که به واسطه‌ چرخ‌دنده‌ها و یاتاقان‌ها با محور واسط در ارتباط است، نیروی تبدیل شده در جعبه دنده را به سمت میل گاردان یا دیفرانسیل هدایت می‌کند. روی این محور نیز چرخ‌ دنده‌های مختلفی تعبیه شده است اما نه به صورت یک‌پارچه. در واقع چرخ دنده‌های روی این محور که قطرهای متفاوتی هم دارند، به کمک یاتاقان‌ها روی آن حرکت دورانی دارند. حرکت این چرخ‌ دنده‌ها به واسطه‌ درگیر شدن آن‌ها با چرخ‌دنده‌های شافت واسط امکان‌پذیر می‌شود.

درکل قسمت گیربکسی خودرو دارای قطعات زیرمجموعه زیادی میباشد که ما در قسمت بالا برخی ازقطعات مهم مجموعه گیربکسی را توضیح دادیم

فروشگاه آناتا همیشه از قطعات با کیفیت در فروشگاه خود استفاده میکند

آناتا پارت در قسمت گیربکسی بابرخی از شرکت های بزرگی همچون دینا پارت،شرکتی،سلپیک،تبریزو…. همکاری میکند.

توصیه ما به شما این است از با کیفیت ترین قطعات استفاده نمایید، زیرا وقتی یک بار از قطعه خوب و با کیفیت استفاده کنید، فقط همان یکبار را هزینه کرده اید ولی چنانچه از قطعات ارزان قیمت و درجه دو استفاده نمایید باعث می شود طی زمان کوتاهی دوباره برای تعویض قطعه اقدام نمایید و علاوه بر اینکه خود قطعه آسیب میبیند باعث آسیب رسیدن به قطعات جانبی آن نیز می شود.

وهمچنین اکثر قطعات خودرو دارای دستمزد بالایی میباشند برای اینکه در یک مدت کوتاه از چندین بار خرید قطعه وپرداخت چندین باره دستمز استادکار از قطعات باکیفیت استفاده نمایید.