خرید اینترنتی و آنلاین لوازم موتوری خودرو

خرید آنلاین و اینترنتی قطعات موتوری خودرو

خرید موتوری خودرو و فروش قطعات موتوری ماشین و خودرو و ارسال فوری محصول درب منزل یا فروشگاه .خرید بدنه خودرو و قطعات موتوری خوردو و همچنین پخش قطغات موتوری خورو و ماشین به سراسر کشور از سری محصولات و مواردی است که شرکت آناتا در آن فعالیت می کنند .

خرید اینترنتی لوازم موتوری خودرو

برخی از قطعات مجموعه موتوری

 • بلوک سیلندر
 • پیستون
 • تسمه تایم
 • سیلندر
 • میل‌لنگ
 • فلایویل
 • سرسیلندر
 • کارتر
 • شاتون
 • واشر سرسیلندر
 • سوپاپ
 • فنر سوپاپ
 • بوش سیلندر
 • میل سوپاپ یا میل بادامک
 • رینگ پیستون
 • واتر پمپ
 • شمع
 • پمپ روغن
 • توربوشارژ
 • سوپرشارژ
 • موتور استارت
سیستم موتوری خودرو
سیستم موتوری خودرو

تعریف لوازم موتوری خودرو

موتور خودرو ، وظیفه ایجاد نیرو و قدرت لازم برای حرکت خودرو را برعهده دارد ، شکل ، اندازه و روش کار موتورهای نصب شده بر روی خودروها ، در درجه اول ، بستگی به نوع سوخت مصرفی خودرو دارد. مثلا اگر سوخت خودرویی انرژی الکتریکی باشد ، باید برای به حرکت درآوردن آن از موتور الکتریکی استفاده شود؛ با توجه به اینکه سوخت مصرفی اکثر خودروها بنزین می باشد و در اکثر خودروهای بنزینی از موتور احتراق داخلی استفاده می شود.

درباره محصولات جلوبندی خودروهای مختلف بیشتر بخوانید ..

بلوک سیلندر چیست ؟

بلوک سیلندر قطعه­‌ای ریخته­‌گری از جنس چدن یا آلومینیوم می‌­باشد که در مواقع فوند‌انسیون تشکیل یک موتور احتراق داخلی را به وجود می‌آورد.

به طوری که محل نصب میل ­لنگ، رینگ پیستون و شاتون، سرسیلندر، کارتل، منیفولد گاز و کلیه قطعات جانبی را فراهم می­‌سازد. از این رو دقت در ساخت و ماشین کاری بلوکه سیلندر و همچنین نوع آلیاژ آن به جهت تحمل سرما و گرمای بیش از حد جهت جلوگیری از ترکیدن از اهمیت بالایی برخوردار می‌­باشد.

در بعضی از موتورهایی که تعداد سیلندرهای آن زیاد می باشد ، جهت کاهش عرض بلوک سیلندر و در نتیجه کاهش عرض کلی موتور خودرو و همچنین کارکرد بهتر موتور خودرو ، موتور را به صورت V شکل می سازند یعنی نصف بوش های سیلندر را با زاویه ( نسبت به میل لنگ ) و به صورت جفت در روبروی یکدیگر قرار می دهند.

انتهای بلوک سیلندر توسط کارتل مسدود می شود یعنی همانطور که بالای بلوک سیلندر ، سرسیلندر نصب می شود ، پایین بلوک سیلندر نیز کاتل نصب می شود.

سیلندر چیست ؟

سیلندر خودرو یکی از اساسی‌ترین قطعات موتور احتراقی است که وظیفه نگهداری و برقراری ارتباط قطعات مختلف را بر عهده دارد.

Cylinder خودرو محلی برای نصب قطعات داخلی موتور مانند میل لنگ، رینگ پیستون، منیفولد گاز، شاتور، سر سیلندر، کارتر و قطعه‌های دیگر است. به دلیل حساسیت بالای قطعه مذکور، جنس استفاده شده در ساخت آن، بسیار اهمیت دارد؛ زیرا باید در مواجه با دماهای بالا و حتی پایین، دچار آسیب نشود. از آنجایی که جذب گرما توسط Cylinder بر روی بخش‌های دیگری که بر روی آن سوار است هم تاثیر می‌گذارد؛ بیشتر از چدن یا آلومینیوم در ساخت آن استفاده می‌شود.

سیلندر خودرو در بیشتر مواقع به شکل یک استوانه در پیشرانه تعبیه می‌شود تا فضای لازم جهت حرکت پیستون را تامین کند. در هر موتوری، حداقل از یک Cylinder کمک گرفته می‌شود؛ اما اگر تعداد آن‌ها بیشتر باشد، از یک بلوک به عنوان یک محفظه کلی برای تمام آن‌ها استفاده می‌شود.

خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی سیلندر
خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی سیلندر

ساختار کلی Cylinder

سیلندرها به شکل یک استوانه تو خالی هستند که محفظه‌ای برای بالا و پایین رفتن پیستون‌ها می‌سازند. دیواره داخلی آن باید یک سطح بسیار صاف و یک‌دست داشته باشد تا حرکت پیستون به راحتی و بدون هیچ مانعی انجام شود. فراموش نکنید که در صورت اصطکاک هر چند کوچیک این دو قطعه با هم، گرمای اضافه‌ای تولید می‌شود که خود، مشکل دیگری را به وجود می‌آورد.

انواع آرایش قرارگیری سیلندر:

 • آرایش خطی
 • آرایش خطی زاویه دار
 • آرایش V
 • آرایش VR
 • آرایش W
 • آرایش موتور تخت
 • آرایش رادیال
 • آرایش دوار
خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی سرسیلندر
خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی سرسیلندر

سرسیلندر چیست ؟

یکی از قسمت های اصلی موتور خودرو سرسیلندر آن می باشد و در قسمت بالایی موتور قرار گرفته که مجموعه سوپاپ و مانیفولدها بر روی این قطعه مونتاژ می شوند.

 

اگر یک سرسیلندر تحت حرارتی بیش از حد تحمل خود قرار گیرد (که کاملا بسته به کیفیت سرسیلندر و مواد تشکیل دهنده آن دارد) اصطلاحاً می گویند که سرسیلندر سوخته است. در واقع همان پیچش و تغییر شکل در اثر حرارت بیش از اندازه را سوختن می گویند که معمولا منجر به تعویض سرسیلندر می‌ شود.

سرسیلندر بطور کلی عیوب زیر را پیدا می کند

ترک خوردگی

 • تاب دیدگی
 • کربن گرفتن
 • گشاد شدن گیت سوپاپ , سوختن و خرابی سوپاپ

خرید اینترنتی و آنلاین سرسیلندر

واشر سرسیلندر چیست ؟

سرسیلندر توسط پیچ به بلوک موتور پیچ می شود و مابین آن دو را قطعه‌ای به نام واشر سر سیلندر آب بندی می کند. اگر یک واشر سرسیلندر دارای کیفیت پایینی باشد امکان دارد باعث سوختن سرسیلندر یا راه پیدا کردن آب به روغن و اصطلاحاً آب و روغن قاطی کردن بشود. واشر سرسیلندر توانایی تحمل دمای 1500 درجه سانتی‌گراد را داشته و از چند لایه پرس‌شده پنبه‌نسوز، کروم و آلومینیوم ساخته می‌شود تا دو بخش بلوک و سر‌سیلندر کاملا به هم چسبیده و آب‌بندی شوند.

سوختن واشر سرسیلندر در یک لحظه و یک دقیقه اتفاق نمی‌افتد بلکه اول آب رادیاتور داغ می‌شود و حرارت افزایش پیدا می‌کند و چند دقیقه بعد از رسیدن آمپر به خط قرمز تازه صدمه دیدن واشر شروع می‌شود. به همین دلیل توصیه می شود در صورت مطلع شدن از بروز چنین وضعیتی در موتور خودرویتان از پیمودن ادامه مسیر خودداری نمایید و ماشین تان را توسط بکسل به تعمیرگاه منتقل کنید. چراکه در صورت بی توجهی و یا عدم آگاهی از مشکل پیش آمده ممکن است آسیب جدی تری خودرویتان را تهدید کند و هزینه های گزافی را متحمل شوید.

واشر سر سیلندر ممکن است بسوزد یا نیم سوز شود علل سوختگی واشر سرسیلندر عبارتند از :

 • تاب داشتن سرسیلندر
 • ترکیدن سرسیلندر
 • شل بودن پیچهای سرسیلندر
 • گرم کردن بیش از اندازه موتور
 • نامیزان بستن پیچ‌های آن
خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی بوش سیلندر
خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی بوش سیلندر

بوش سیلندر چیست ؟

به طور کلی در ادبیات فنی، بوش به استوانه‌ای توخالی گفته می‌شود که به‌منظور افزایش دادن قطر داخلی، تسریع و تسهیل فرآیند تعمیر و البته برای روغن‌کاری و خنک‌کاری شدن هرچه بهتر در مسیرهای حرکت رفت و برگشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع بوش سیلندر کدام اند؟

بوش سیلندر قطعه‌ای است که در تمامی موتورها دیده می شود اما در بعضی از آن‌ها این قطعه به بدنه سیلندر متصل است و مستقیما خنک‌کاری نمی‌شود ولی در بعضی دیگر بوش یک قطعه مجزا است که میان آن و بدنه سیلندر توسط آب، خنک‌کاری می‌شود. در بعضی موتورها بوش با آب در تماس نیست و به آن بوش خشک گفته می شود. در مقابل در بعضی از موتور ها بوش مستقیما با آب در تماس است و خنک می شود که به آن بوش تر گفته می شود.

بوش سیلندر چه کاربردی دارد؟

چرا باید درون سیلندر از بوش استفاده کرد؟ فرض کنید به دلایل مختلف، بدنه داخلی سیلندر در اثر سایش به پیستون و یاتاقان آسیب ببیند. در این حالت اگر بدنه سیلندر یک تکه باشد، برای حل مشکل خراشیدگی باید بدنه داخلی سیلندر را تراشکاری کرد که هم بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر است و هم در کنار آن باعث بزرگتر شدن قطر سیلندر می شود. اما وقتی موتور از بوش مجزا بهره ببرد، به‌سادگی در هنگام بروز چنین مشکلاتی می‌شود بوش را از موتور جدا و تعویض کرد.

خرید اینترنتی و آنلاین بوش پیستون

واتر پمپ چیست ؟

وظایفش مربوط به پمپاژ آب می باشد. یعنی به حرکت در آوردن دائمی آب و ضدیخ در موتور. پمپاژ آب و ضد یخ به منظور جلوگیری از جوش آوردن خودرو می باشد و مشخصا یکی از مهمترین قطعات داخل موتور، واترپمپ است. این قطعه با پمپاژ آب در اطراف موتور و سیلندرها باعث خنک شدن موتور خودرو می شود و این آب پس از گردش توسط واترپمپ دوباره به رادیاتور باز می گردد. این عمل توسط پره های داخل واتر پمپ انجام می شود. و مکان قرارگیری واترپمپ بر روی سیلندر و کنار تسمه تایم می باشد و بعضا مستقیما به آن متصل می باشد.

خرید اینترنتی و آنلاین واتر پمپ

خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی پیستون
خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی پیستون

پیستون چیست ؟

نقش پیستون در خودرو

پیستون قطعه‌ای استوانه‌ای شکل و توخالی است که یک سرش بسته و سر دیگرش باز است. طول این استوانه کمی بیشتر از قطرش است. البته قطر پیستون در سطح پایینی آن یعنی سطح بازش کمی کمتر از سطح بالایی آن طراحی می‌شود. این قطعه که عمل رفت و برگشت را درون سیلندر موتور انجام می‌دهد، منجر به تراکم مخلوط سوخت و هوا می‌شود و این مخلوط را برای فرایند احتراق آماده می‌سازد. پیستون‌ها معمولا سبک با توان انتقال حرارتی بالا ساخته می‌شوند. قدرت انتقال حرارت در این قطعه بسیار حیاتی است، چرا که ممکن است بالا رفتن دمای آن تحت تاثیر دمای محفظه‌ احتراق منجر به چسبیدنش به دیواره‌ سیلندر و اخلال در عملکرد موتور شود.

پیستون همچنین کمک به خروج دود ناشی از احتراق از سیلندر می‌کند. حرکت خطی بالا به پایین آن نیز منشاء نیروی موتور است به این ترتیب که با پایین آمدن بر اثر فشار گازهای ناشی از احتراق درون سیلندر نیروی ایجاد شده از انفجار هوا و سوخت را به بخش‌های دیگر موتور منتقل می‌کند. این نیرو از طریق شاتون به میل‌لنگ منتقل شده و به وسیله‌ آن به نیروی چرخشی تبدیل می‌شود. پیستون در سر بازش که سطح پایینی آن است به شاتون و میل‌لنگ متصل است. دیواره‌ پیستون در این سطح پایینی گرد و به شکل بیضی طراحی می‌شود که ضمن فراهم آوردن حرکت سهل‌ترش در سیلندر، پس از انبساط این قطعه در اثر حرارت بالای محفظه‌ احتراق، کاملا فرم استوانه به خود می‌گیرد. سطح بالایی پیستون نیز با محفظه‌ احتراق در تماس است.

همچنین قطر پیستون طوری در نظر گرفته می‌شود که نسبت به سیلندر لقی لازم را داشته باشد و به راحتی در آن حرکت کند. فاصله‌ سیلندر و پیستون را که همان لقی پیستون می‌گویند روغن پر می‌کند که حرکت راحت‌تر پیستون را به همراه دارد. به تعداد سیلندرهای یک موتور، پیستون در آن وجود دارد و هر چه تعداد سیلندرها و در نتیجه پیستون‌ها بیشتر باشد قدرت موتور نیز بیشتر خواهد بود. جنس پیستون از آلیاژ چدن یا آلومینیوم است.

قسمت‌های اصلی پیستون:

– تاج: بخش فوقانی پیستون که یکی از قسمت‌های متغیر آن است و با مخلوط هوا و گاز برخورد دارد. طراحی صحیح و متناسب این بخش نسبت به سیلندر و محفظه‌ احتراق در کیفیت اختلاط هوا و سوخت، احتراق و در نتیجه قدرت تولید شده توسط موتور تاثیر دارد.

– دامنه: بخش پایینی پیستون که با سه حالت بدون برش، با برش سطحی و با برش کامل طراحی می‌شود و با شاتون و میل‌لنگ در ارتباط است. دامنه‌ پیستون گاهی قطر کمتری نسبت به تاج دارد. این اختلاف قطر بین نیم تا ۷دهم میلیمتر است.

– شیار رینگ: در قسمت بالای دامنه طراحی می‌شوند و محل قرار گرفتن رینگ‌ها را فراهم می‌کنند.

– سوراخ گژن پین: این بخش محل قرار دادن گژن پین است. این قطعه که انگشتی نیز نامیده می‌شود میله‌ای توخالی است که برای برقراری ارتباط پیستون با شاتون به کار می‌رود.

معمولا روی دامنه‌ی پیستون در بالا و پایین سوراخ‌های ریزی نیز جهت نفوذ روغن به داخل پیستون تعبیه می‌شود.

میل لنگ چیست ؟

میل لنگ یکی از قطعاتی است که در موتور و حرکت کردن خودرو نقشی اساسی را ایفا می‌کند. به طور ساده، این قطعه در واقع حرکات خطی پیستون‌های خودرو را تبدیل به حرکت دورانی می‌کند.

لنگ‌های این قطعه به پیستون‌ها متصل هستند و مستقیما حرکات خطی آن‌ها به تبدیل به حرکات دورانی می‌کند. در خودروهایی با موتور خطی، به تعداد سیلندرها لنگ داریم و در خورجینی‌ها (V) این عدد نصف تعداد سیلندرها است.

پیشرانه‌های هشت سیلندر به این دلیل خورجینی ساخته می‌شود که در آن‌ها طول میل لنگ زیاد نشود (همانطور که اشاره شد در موتورهای خورجینی تعداد لنگ‌ها نصف تعداد سیلندر است) و بر اثر گرمای موتور، تاب بر ندارد.

خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی میل لنگ
خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی میل لنگ

 

در یک انتهای میل لنگ “فلایویل (Flywheel)” به آن متصل می‌شود که موجب گرفتن لرزش‌های میل لنگ می‌شود. در طرف دیگر چرخ دنده‌ای قرار دارد که “میل بادامک” را به حرکت در می‌آورد.

جنس میل لنگ معمولا از ترکیب فولاد و کربن یا آلیاژ فولاد با فلزهایی مانند نیکل و کروم ساخته می‌شود. همچنین به منظور خنک شدن سریع این قطعه با هوا، از وانادیوم در ساخت این قطعه استفاده می‌شود.

خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی کارتر
خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی کارتر

کارتر چیست ؟

کارتر خودرو در واقع یک محفظه ایست که میل لنگ در آن قرار می گیرد و بزرگترین قطعه ایست که به شکل یک محفظه درون موتور قرار دارد. در بخش کفی کارتر خود به شکل مخزن است که روغن موتور داغ در آن جمع می شوند و این مجموعه در واقع از از میل لنگ و شاتون در برابر اشیای خارجی محافظت می کند.

گفتنی است عموما به کارتر ، کارتل گفته می شود. داخل کارتر اویل پمپ قرار دارد که وظیفه اش پمپ کردن روغن به سمت میل لنگ و سایر قسمت های موتور است.

وظیفه کارتر(کارتل) چیست ؟

♦کارتر از میل‌لنگ و شاتون در برابر اشیای خارجی حفاظت می‌کند

♦درون کارتل اویل پمپ قرار دارد و موقعه ای که خودرو روشن می شود اویل پمپ روغن را از داخل کارتر به سمت میل لنگ و قسمت های دیگر موتور پمپ می کند.

معایب کارتر(کارتل) روغن چیست؟

♦معایب کارتل عمدتا روغن ریزی و نشتی روغن از دور کارتر می باشد و در خودروهایی که سینی زیر ندارد امکان گیر گردن کارتر به دستانداز وشکستن می باشد بخصوص در ماشین های پژو ۴۰۵ و پرشیا و سمند این اتفاق بارها افتاده است ودر پراید نیز از دور حلالی کارتر روغن ریزی پیدا می کند.

خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی سوپاپ
خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی سوپاپ

سوپاپ چیست ؟

سوپاپ‌های روی هر سیلندر به دو نوع تقسیم می‌شوند. سوپاپ خروجی یا دود و سوپاپ ورودی یا اکسیژن. در ابتدا باید بگوییم که فضای سیلندر برای احتراق نیازمند فضایی بسته و کاملا ایزوله است.

فضایی که با باز شدن سوپاپ ورودی یا اکسیژن، هوای لازم شامل اکسیژن را برای احتراق مهیا می‌کند و پس از بسته شدن این سوپاپ، تکمیل فرآیند احتراق و باز شدن سوپاپ دود یا خروجی، دود حاصل از احتراق را خارج می‌کند.

محل قرارگیری سوپاپ در سرسیلندر و یا خود سیلندر از یک لبه به نام نشیمنگاه یا سیت (Seat) بهره می‌برد. نشیمنگاه سوپاپ دارای یک لبه مورب است. این لبه که با نام وجه سوپاپ نیز شناخته می‌شود شیب خاصی در طراحی و ساخت دارد. بر حسب نوع موتور خودرو از سوپاپ‌های دارای زاویه نشیمنگاه خاص استفاده می‌شود.

خرید اینترنتی و آنلاین سوپاپ

خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی تسته تایم
خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی تسته تایم

تسمه تایم چیست ؟

در گذشته در خودروها به جای تسمه تایم از زنجیر استفاده می شد و تا زمانی که آسیب جدی به موتور خودرو نرسانده بود تعویض نمی شد ولی امروزه تسمه جایگزین زنجیر شده و زمان تعویض آن برای هر مورد خاص مشخص است.

خودروسازان مختلف برای مدل های مختلف اتومبیل کیلومترهای متفاوتی را برای تعویض تسمه تایم عنوان می کنند. معیار رایج برای اکثر اتومبیل ها 60 هزار کیلومتر است که برخی زودتر از موعد مقرر به تعویض احتیاج پیدا می کنند.

پاره شدن تسمه که منجر به برخورد پیستون با سوپاپ ها می شود، معمولا با صدایی همراه است. البته در خودروهایی مانند موتورهای سری قبل پراید این پارگی فقط خاموشی موتور خودرو را به دنبال دارد. زمانی که عمر تسمه تایم به پایان برسد و یا پارگی در آن رخ دهد عملکرد به موقع و صحیح سوپاپ ها مختل خواهد شد و سوخت و هوا درزمان مناسب وارد سیلندر نمی شوند و یا باز و بسته شدن سوپاپ ها به درستی و به میزان کافی انجام نمی گیرد و در نتیجه  در کارکرد پیشرانه اثر منفی چشم گیری خواهد گذاشت.

علائم و نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم چیست؟

دور موتور بد عمل می کند.

در مدت زمان استفاده، تسمه دچار فرسایش و خوردگی دندانه ها می شود.

مشکلاتی در استارت و حرکت ماشین دیده می شود.

فشار بیشتری به قطعات ماشین وارد می شود در نتیجه دود بیشتری از اگزوز خارج می شود

رینگ پیستون چیست ؟

رینگ پیستون برای جلوگیری از خروج سوخت و هوای فشرده در زمان تراکم و گاز محترق شده در زمان احتراق از بین سیلندر و پیستون از رینگ به عنوان عامل آب بندی کننده استفاده می شود.

باید توجه نمود که رینگ باید به راحتی در شیار رینگ پیستون قرار گرفته و جای حرکت داشته باشد. از این رو لقی تقریبی به اندازه 0/05میلی متر برای رینگ های کمپرسی و 0/04 میلی متر برای رینگ های روغنی در نظر گرفته و بوسیله فیلر اندازه گیری و کنترل می شود.

از طرفی باید مقداری لقی نیز در دهانه رینگ به جهت انبساط حرارتی رینگ  درنظر گرفت. از این رو باید رینگ سالمی را درون سیلندر قرار داد و بوسیله فیلر میزان باز بودن دهانه رینگ را اندازه گیری نمود.

میزان بازبودن دهانه رینگ تقریباً 0/03 میلی متر به ازای هر سانتی متر قطر سیلندر می باشد .

خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی رینگ پیستون
خرید اینترنتی و آنلاین لوازم یدکی رینگ پیستون

در صورت کم بودن فاصله مذکور باید با سوهان نرم نسبت به سائیدن دهانه رینگ و ایجاد لقی مناسب اقدام نمود. در صورت زیاد بودن لقی باید رینگ را تعویض نمود و یا در صورت سایش زیاد سیلندر تعمیرات لازم را برای سیلندر در نظر گرفت .

درکل قسمت موتوری خودرو دارای قطعات زیرمجموعه زیادی میباشد که ما در قسمت بالا برخی ازقطعات مهم مجموعه موتوری را توضیح دادیم

فروشگاه آناتا همیشه از قطعات با کیفیت در فروشگاه خود استفاده میکند

آناتا پارت در قسمت موتوری بابرخی از شرکت های بزرگی همچون دینا پارت،کونکس،تکسین،الدورا،ایزل،ورسی و…. همکار میکند.

توصیه ما به شما این است از با کیفیت ترین قطعات استفاده نمایید، زیرا وقتی یک بار از قطعه خوب و با کیفیت استفاده کنید، فقط همان یکبار را هزینه کرده اید ولی چنانچه از قطعات ارزان قیمت و درجه دو استفاده نمایید باعث می شود طی زمان کوتاهی دوباره برای تعویض قطعه اقدام نمایید و علاوه بر اینکه خود قطعه آسیب میبیند باعث آسیب رسیدن به قطعات جانبی آن نیز می شود.

وهمچنین اکثر قطعات خودرو دارای دستمزد بالایی میباشند برای اینکه در یک مدت کوتاه از چندین بار خرید قطعه وپرداخت چندین باره دستمز استادکار از قطعات باکیفیت استفاده نمایید.

خرید اینترنتی و آنلاین رینگ پیستون