خرید آنلاین و اینترنتی قطعات برقی خودرو

خرید آنلاین و اینترنتی قطعات برقی خودرو

خرید قطعات و محصولات برقی خودرو و ارسال فوری به سراسر کشور با قیمتی عالی و بی نظیر.حتما قیمت فروشگاه آناتا را با فروشگاه های دیر مقایسه کنید .به قیمت عمده خرید کنید و آسان درب منزل یا فروشگاه تحویل بگیرید

قطعات و محصولات برقی خودرو

برخی از قطعات برقی خودرو:

 • باتری و دینام              
 • انژکتور
 • کویل
 • وایر شمع
 • کامپیوتر خودرو
 • دلکو
 • سوکت ها
 • لامپ چراغ
 • شمع
 • سنسور ها
سیستم الکتریکی و الکترونیکی

سیستم برق خودرو به طور کلی از پنج قسمت اصلی تشکیل شده است 

 1. تولیدکننده برق
 2. ذخیره‌کننده برق
 3. توزیع‌کننده برق
 4. کنترل‌کننده برق
 5. مصرف‌کننده برق

پنج قسمت اصلی سیستم برق‌رسانی خودرو، از قدیمی‌ترین خودروها تا جدیدترین آن‌ها وجود دارد، اگرچه نوع و عملکرد آن‌ها متفاوت است. علاوه‌بر این اجزای اصلی، قطعات و اجزای دیگری هم هستند که در غیاب آن‌ها سیستم برق خودرو درست عمل نمی‌کند.

درباره محصولات برقی خودروهای مختلف بیشتر بخوانید ..

خرید باتری و دینام

زمانی که اتومبیل خاموش است و شما می‌خواهید استارت بزنید به برق نیاز دارید. خب وقتی اتومبیل روشن نیست، خبری از دینام هم نخواهد بود که برق تولید کند. اینجاست که باتری و برق ذخیره شده در آن به کمک شما می‌آید تا اتومبیل را استارت بزنید. همچنین تأمین برق مورد نیاز شما برای استفاده از سیستم صوتی اتومبیل یا چراغ‌ها در زمان خاموش بودن خودرو برعهده باتری است، اما یادتان باشد که این زمان زیاد نمی‌تواند باشد و برق ذخیره شده در باتری محدود است.

دینام وظیفه تأمین و تولید برق مورد نیاز اتومبیل را در زمان روشن بودن خودرو برعهده دارد. در حقیقت اگر دینام وجود نداشته باشد برق باتری به سرعت خالی می‌شود.

کار دینام این است که انرژی مکانیکی را تبدیل به انرژی الکتریکی کند و جریان تولیدی را که یک جریان مستقیم است به باتری بفرستد تا برق مورد نیاز قسمت‌های مختلف اتومبیل تأمین شود. در ضمن همزمان کار شارژ مجدد باتری هم توسط دینام انجام می‌شود. خب مسلم است که اگر دینام خراب شود و درست کار نکند، باتری فقط در زمان محدودی می‌تواند برق مورد نیاز اتومبیل را تأمین کند و خودرو شما متوقف خواهد شد.

خرید آنلاین و اینترنتی دینام

سوکت دینام پراید انژکتور

در خودرو انزکتوری و کاربراتور در هنگام باز كردن سوئيچ با باز كردن سوئيچ ولتاژ تحريك از طريق جلو آمپر به پايه 1 كانكتور دو پايه مشكي رنگ پشت دينام مي رسه و كابل مثبت باطري هم به خروجي دينام متصل هست در ابتداي كار با روشن شدن موتور و شروع به كار دينام ولتاژ + دينام از طريق كابل اصلي به سمت باطري ارسال می شه و بايد توجه داشت كه سيم تحرك نبايد از دينام جدا بشه كه در اين صورت دينام عمل شارژ رو انجام نمی ده.

تسمه دینام 206 تیپ 5

پارگی تسمه دینام مشکلات زیادی را برای خودرو ایجاد می‌کند و راننده را مجبور به توقف خودرو خواهد کرد.

تسمه دینام 206 تیپ 2

به دلیل نقش اساسی که تسمه دینام در سیستم خودرو ایفا می‌کند و همچنین وظیفه‌ی مهمی که بر عهده دارد باید از نمونه محصولات تضمینی و بسیار باکیفیت در خودرو استفاده شود.

تسمه دینام تیبا

تسمه یکی از قطعات لاستیکی در موتور خودرو میباشد،وظیفه این قطعه درگیر کردن و تایم کردن بخش های خارجی موتور با حرکت دورانی موتور میباشد،در واقع قطعاتی مانند دینام ، پمپ هیدرولیک ،کمپرسور کولر که نیاز به حرکت چرخشی محورشان دارند تا بتوانند وظیفه خاص خود را انجام دهند،انتقال این نیرو محرکه از موتور به این قطعات از طریق تسمه در موتور انجام میشود.

تسمه دینام پیکان

برای ایجاد هماهنگی بین موتور خودرو و بقیه اجزای متحرک، به قطعاتی نیاز است.

تسمه دینام پراید

این نوع تسمه عملکرد صحیح قطعات خودرو شما را در شرایط سخت کاری خودرو تضمین کرده و باعث ایجاد کارکرد روان و بدون تنش در خودرو می شود.

تسمه دینام پژو 405

این تسمه مخصوص موتورهای XU7 طراحی و تولید شده است. این نوع موتور در کشور ما روی خودروهای پژو ۴۰۵, پژو پارس و سمند استفاده شده است.
خرید آنلاین و اینترنتی انژکتور

خرید انژکتور

انژکتور خودرو یک قطعه الکترونیکی-مکانیکی است که در ورودی سیلندر خودرو قرار گرفته و وظیفه آن سوخت رسانی به محفظه احتراق خودرو می باشد. قبل از حضور انژکتور در طراحی موتور خودروها این امر توسط کاربراتور انجام می شد و کاربراتور سوخت را به سیلندرها می رساند. اما به دلیل استهلاک بالای خودروهای کاربراتوری و همچنین هدر رفت بسیار زیاد سوخت در این موتورها، کاربراتور کم کم جای خود را به انژکتور داد و امروزه تمامی خودروهایی که به نوعی سوخت مصرف می کنند از انژکتور استفاده می نمایند.

وظیفه انژکتور تنظیم و پاشش سوخت به درون سیلندر بوده که نهایتا این سوخت طی فرایند احتراق به انرژی تبدیل و باعث به حرکت در آمدن خودرو می گردد. در حقیقت درست کار کردن انژکتور خودرو به معنای درست کار کردن کل موتور و سیستم احتراق خودرو می باشد. اگر انژکتور خودرو به درستی کار نکند یا به طور کلی از کار بیفتد، خودرو با مشکل مواجه شده و اصطلاحا ریپ می زند که این امر در نهایت منجر به خاموشی خودرو و از حرکت باز ایستادن آن خواهد شد.

خرید کوئل

کویل وظیفه تامین برق برای جرقه زدن و احتراق بنزین را دارد. گفتنی است که در تمامی خودروهای تولید داخل موتورهای احتراق داخلی استفاده می شود که عملکرد آنها برای ایجاد نیرو دارای چهار مرحله است که عبارتند از:

مکش ، انقباض یا تراکم ، انفجار یا انبساط و تخلیه.

اصول کار کویل ماشین بر مبنا و پایه ی القای جریان الکتریکی بوده که بین سیم پیچ های درون ان انجام می شود. سیم پیچ هم قطعه ای متشکل از سیم است که این سیم بلند به دور یک محور با فاصله های برابر و بدون اتصال حلقه ها پیچیده می شود. دو سیم پیچ و مغزی درونی هم اساس کار کویل ماشین هستند. سیم پیچ اولیه با دور پایین به دور سیم پیچ ثانویه با دور بالا قرار دارد و جریان الکتریکی وارد شده به سیم پیچ اولیه باعث القای الکتریکی در سیم پیچ ثانویه می شود و سیم پیچ ثانویه ولتاژ را تا چندین هزار برابر افزایش می دهد. و قطعه ای به نام دلکو وظیفه دارد تا با مهار کردن این ولتاژ باعث می شود تا هر شمع در زمان درست جرقه بزند. قطعه ای پلاتینی درون دلکو قرار دارد که ولتاژ خروجی از کویل ماشین را کنترل می کند.

خرید آنلاین و اینترنتی کوئل
خرید آنلاین و اینترنتی وایر شمع

خرید وایر شمع:

وایر شمع وظیفه مهم انتقال برق خروجی از سیستم جرقه زنی به شمع های موتور را دارد. در سیستم های جرقه زنی مدرن، وایر شمع هم به طور کلی حذف شده است و کوئل به صورت مستقیم روی شمع قرار گرفته است که این طرح از افت ولتاژ جلوگیری میکند.

اتومبیل هایی که دارای این سیستم هستند عبارتند از: پرشیا، تندر ۹۰ و زانتیا و ۲۰۶ و سمند EF7 … البته در کشور ما خودروهای دارای وایر شمع هنوز هم تولید میشوند.

جنس وایرهای شمع در موتورهای کاربراتوری و انژکتوری یکی است و فقط ممکن است به دلیل طرح موتورها، شکل و یا طول آنها تغییر کند.

وایر‌ها از یک طرف که به کویل یا دلکو متصل می‌شوند، دارای یک سری کوچک و ساده هستند که این درپوش کار جلوگیری از ورود رطوبت به داخل محل اتصال را نیز انجام می‌دهد، چرا که با ورود آب و رطوبت به محل اتصال وایر، چه از طرف سر شمع‌ها و چه از طرف سر کویل یا دلکو، پیشرانه یا نامیزان کار خواهد کرد و یا موتور روشن نخواهد شد که البته این مشکل در خودرو‌های کاربراتوری شایع‌تر از نمونه‌های انژکتوری است.

 

این قسمت دارای یک سری فلزی است که فقط در روی خروجی‌های کویل و یا دلکو می‌نشیند و اتصال برقرار می‌شود. اما سر دیگر آن که به شمع‌ها متصل می‌شود، کمی پیچیده‌تر است.

این قسمت درپوش و نشیمنگاه بزرگ‌تری دارد و عمل آب‌بندی و دفع حرارت در این منطقه مهم‌تر از سر دیگر است. جنس بیرونی این بخش معمولا از ترکیبات پلاستیکی خشک یا از لاستیک‌های ارتجاعی برای آب‌بندی بهتر ساخته می‌شود.

در داخل آن در انتهایی‌ترین بخش وایر، یک مفتول فلزی دیده می‌شود که وظیفه آن، اتصال بهتر با سر شمع‌ها و قفل‌شدن در آن است.

در انتهای این درپوش، مفتول فلزی دارای کمی برجستگی می‌شود تا در اثر کارکرد و به مرور زمان و تحت کشش قرار گرفتن، از بخش درپوش جدا نشود و در داخل آن نیز مغزی رسانای جریان قرار می‌گیرد که به مفتول اتصال دارد. وایر‌ها همان طور که گفته شد، انواع مختلفی دارند اما در بسیاری از بخش‌ها با هم مشترکند.

مرکزی‌ترین بخش در وایر‌ها، همان رشته‌های الیاف مصنوعی و یا سیم است.

این رشته‌ها ماموریت انتقال برق و جریان را بر عهده دارند.

لایه بعدی یک لایه محافظ روی این الیاف است که دور آن را رشته‌های فلزی در‌بر‌گرفته‌اند تا هم از ایجاد جریان‌های مغناطیسی مزاحم و تشکیل نویز و پارازیت جلوگیری کنند و هم به استحکام وایر بیفزایند. این لایه معمولا از آلیاژ‌های کروم، نیکل و یا مس است.

لایه بعدی یک لایه ضخیم از عایق‌های فلزی است تا هم جریان بالای داخل وایر به بیرون درز نکند و اصطلاحا برق دزدی پیش نیاید و هم گرمای پیشرانه و محفظه موتور به الیاف رسانای اصلی صدمه‌ای وارد نکند.

برای استحکام بخشیدن و از طرفی عایق‌تر شدن وایر در برابر گرما، یک لایه از الیاف شیشه نیز اطراف لایه عایق اصلی تابیده می‌شود.

آخرین لایه و در واقع بیرونی‌ترین قسمت تشکیل‌دهنده وایر، بخش لاستیکی آن است که کاملا دیده می‌شود و ممکن است به رنگ‌های مختلفی ساخته شود که از میان آنها قرمز و مشکی رایج‌تر است.

خرید دلکو

تامین نمودن برق و همچنین شارژ کردن باتری خودرو است. این قطعه درون موتورهای درون‌سوز تعبیه می‌شود تا بتواند جریانی با ولتاژ بالا را از سمت کویل‌ها، به شمع‌ها هدایت نماید تا احتراق منظم و درستی درون موتور خودرو صورت گیرد.

در موتورهای چهار زمانه به ازای هر دو دور میل لنگ میل سوپاپ و دلکو یک دور می‌گردند امروزه در اکثر موتورهای چهار زمانه انژکتوری قطعه دلکو حذف گردیده و بجای آن سنسور میل لنگ و میل سوپاپ اطلاعات مربوط به مکان دقیق پیستون‌ها را به قطعه‌ای بنام ECU می‌دهند.

در اصل این قطعه با توجه به نقش آن و نیز ترجمه نام انگلیسی آن بایستی با نام تقسیم‌گر یا کلمات هم‌معنی نام‌گذاری می‌شده‌است.

معایب عمده ذاتی دلکو :

1 . شدت جرقه به دور موتور وابسته است : تولید برق در خودرو به دلیل مکانیزم خاص عملکردی پلاتین و خازن دلکوست . در یک کویل ساده در زمانی که پلاتین بسته است جریان از مسیر کویل اولیه و پلاتین عبور کرده و به بدنه می رسد . این عمل موجب شارژ شدن جریانی سیم پیچ اولیه می شود . اصولا سیم پیچ ها دارای خاصیت مشابهی با خازن ها هستند با این تفاوت که خازن ها با تغییرات ولتاژ مخالفت کرده و در زمان افت ولتاژ شبکه با دادن ولتاژخود باعث ثابت ماندن آن در سیتم شده اما سیم پیچ ها دارای این ویژگی هستند که سعی دارند با دادن جریان اضافی مقدار جریان عبوری از خود را ثابت نگه دارند .

2 . شدت توزیع جرقه بر روی سر شمع ها یکسان نیست : مسئله وجود وایر شمع ها و مشکلات آن همیشه یک معضل بوده است . اما مشکل عمده آن مسئله نا هماهنگ بودن طول وایرهاست که موجب نا موزونی شدت جرقه در سر شمع ها می شود .

3 . عدم تناسب آوانس های دینامیکی و استاتیکی

4 . تنظیمات زیاد و پیچیدگی زیاد مکانیکی

درکل قسمت برقی خودرو دارای قطعات زیرمجموعه زیادی میباشد که ما در قسمت بالا برخی ازقطعات مهم مجموعه برقی را توضیح دادیم

فروشگاه آناتا همیشه از قطعات با کیفیت در فروشگاه خود استفاده میکند

آناتا پارت در قسمت برقی  بابرخی از شرکت های بزرگی همچون دینا پارت،بوش،شرکت های خارجی و…. همکاری میکند.

توصیه ما به شما این است از با کیفیت ترین قطعات استفاده نمایید، زیرا وقتی یک بار از قطعه خوب و با کیفیت استفاده کنید، فقط همان یکبار را هزینه کرده اید ولی چنانچه از قطعات ارزان قیمت و درجه دو استفاده نمایید باعث می شود طی زمان کوتاهی دوباره برای تعویض قطعه اقدام نمایید و علاوه بر اینکه خود قطعه آسیب میبیند باعث آسیب رسیدن به قطعات جانبی آن نیز می شود.

وهمچنین اکثر قطعات خودرو دارای دستمزد بالایی میباشند برای اینکه در یک مدت کوتاه از چندین بار خرید قطعه وپرداخت چندین باره دستمز استادکار از قطعات باکیفیت استفاده نمایید.

خرید آنلاین و اینترنتی کامپیوتر خودرو

خرید کامپیوتر خودرو

ای سی یو (ECU) یا کامپیوتر خودرو که مانند مغز انسان عمل می‌کند، وظیفه کنترل و هماهنگی موتور و دیگر سیستم‌های الکترونیکی را به عهده دارد.

تمام قطعات خودروهای قدیمی به صورت مکانیکی بود و خبری از پردازنده‌ها در سیستم این خودرو‌ها نبود. پیشرفت تکنولوژی، ساختار داخلی خودروها را دگرگون کرد به گونه‌ای که رفته رفته از پردازنده‌هایی در خودرو استفاده شد تا کار هماهنگ کردن قطعات را آسانتر کند. این پردازنده‌ها در گذر زمان تغییرات بسیاری داشتند و بین نسخه ابتدایی و پیشرفته آن تفاوت بسیاری است.

ای سی یو همان کامپیوتر خودرو است که وظیفه کنترل و هماهنگی بین بخش‌های مختلف را به عهده دارد. Electronic Control Unit یا ECU با تعدا زیادی سنسور در بخش‌های مختلف موتور و خودرو در ارتباط است. سنسورهای خودرو اطلاعات را به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کنند و براساس این اطلاعات، دستوری را از کامیپوتر خودرو دریافت می‌کنند. در واقع سنسورها به دستوراتی که از ای سی یو مخابره می‌شود عمل می‌کنند. در صورتی که کامپیوتر خودرو با مشکلی مواجه شود، سنسورها از کار می‌افتند یا به درستی عمل نمی‌کنند. تعداد سنسورها در خودرو‌های امروزی بسیار زیاد است و هرچه این سنسورها بیشتر باشد تشخیص شرایط خودرو توسط کامپیوتر آسانتر می‌شود.

کامپیوتر خودرو چگونه کار می‌کند؟

ای سی یو برای انجام وظایف خود به اطلاعات نیاز دارد و این اطلاعات را از سنسورها دریافت می‌کند. هر سنسور وظیفه اعلام وضعیت یک بخش از خودرو را به عهده دارد. این قطعات کوچک شرایط بخش‌های گوناگون خودرو را به ای سی یو گزارش می‌دهند و برنامه‌هایی که از قبل در ای سی یو تعریف شده‌اند، دستورات را به صورت سیگنال‌هایی به عمل کننده‌های خودرو می‌فرستند.

سنسورهای کامپیوتر خودرو:

 • سنسور مپ
 • سنسور اکسیژن
 • سنسور دمای آب
 • سنسور ضربه
 • سنسور دور موتور
 • سنسور دمای هوا
 • سنسور موقعیت دریچه گاز
 • ثبت وضعیت خودرو به کمک سنسورها

کامپوتر خودرو مانند یک کنتور و به کمک سنسورها به بخش‌های مختلف خودرو متصل است. کامپیوتر بر اساس اطلاعات دریافتی تدابیر لازم را در شرایط مختلف در نظر می‌گیرد.

دلایل رایج خرابی ای سی یو در ماشین:

 • جدا کردن کابل باتری هنگام روشن بودن خودرو
 • تست وایر شمع روی بدنه
 • نفوذ آب
 • تماس پین‌های کامپیوتر

نشانه‌ ها و علائم خرابی کامپیوتر خودرو

 • روشن نشدن موتور
 • روشن شدن چراغ چک
 • متصل نشدن دیاگ
 • روشن نشدن پمپ بنزین
 • مشکل در پدال برقی گاز
 • اختلال در عملکرد سنسورها